ACARLAR TURİZM –HERCAİ TURİZM

DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.
NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’ a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. TC vatandaşı olmayan misafirlerimiz pasaport ile geçiş yapacaklardır. Ailesi ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM’ a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir.0-6 Yaş Küçük Misafirlerimizden Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı İstenmektedir.


1.GÜN: (Gece Yolculuğu)
23.00 İZMİT PERŞEMBE PAZARI KATILACAK MİSAFİRLERİMİZLE, BOLU, GEREDE, MERZİFON ÜZERİNDEN SAMSUN'A VARIŞ

2.GÜN: SAMSUN – BANDIRMA VAPURU – İLK ADIM ANITI - ATATÜRK ANITI – KENT MÜZESİ – AMAZON MÜZESİ – GÖĞCELİ CAMİİ (ÇİVİSİZ) – ORDU - BOZTEPE SABAH YOLDA ALINAN SERBEST KAHVALTI SONRASINDA SAMSUN’A VARIYORUZ. 19 MAYIS 1919 DA ATAMIZIN MİLLİ MÜCADELEYİ BAŞLATAN İLK KONUŞMASINI YAPTIĞI SAMSUN’A GİDİYORUZ. SAMSUN’DAKİ GEZİMİZE, HEİNRİCH KRİPPEL TARAFINDAN YAPILAN VE DÜNYADA DENGE BAKIMINDAN 2. SIRADA YER ALAN ATATÜRK ANITI (GRUP FOTOĞRAFI ÇEKTİREBİLME İMKÂNI), ARDINDAN BANDIRMA VAPURU, İLK ADIM ANITI ARDINDAN AMAZON KADINLARININ CANLANDIRMASININ YAPILDIĞI AMAZON MÜZESİNİ GÖRÜP SAMSUN’DAN AYRILIYORUZ. ÇARŞAMBA İLÇESİNDE BULUNAN AHŞAP İŞLEME SANATININ EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİ OLAN GÖĞCELİ CAMİİ (ÇİVİSİZ CAMİİ) GÖRÜP, AMAZON SAVAŞ KADINLARININ BAŞKENTİ TERME’DE VERECEĞİMİZ MOLANIN ARDINDAN ÜNYE FATSA ÜZERİNDEN ORDU’YA ULAŞIYORUZ. KARADENİZ’İN EN GÜZEL MANZARALARINDAN BİRİNE SAHİP OLAN 485 METRE YÜKSEKLİKTE BULUNAN BOZTEPE’YE ÇIKIYORUZ. BURADA VERECEĞİMİZ ÇAY MOLAMIZIN ARDINDAN TRABZONA GEÇİP OTELİMİZE YERLEŞİYORUZ.

3.GÜN: SABAH KAHVALTISINDAN SONRA– TRABZON – ATATÜRK KÖŞKÜ – MEMİŞOĞLU KONAĞI – SÜRMENE BIÇAĞI – TRABZON BAKIRI - UZUNGÖL – LUSTRA VE GARESTER YAYLALARI(HALDİZEN),. İLK GEZİ DURAĞIMIZ SOĞUKSU TEPESİNDEKİ ART NEUVE TARZINDA YAPILAN VE TRABZON HALKININ ATA’YA ARMAĞANI OLAN ATATÜRK KÖŞKÜ’NÜ GÖRÜYORUZ. ATATÜRK’E ARMAĞAN EDİLEN EN GÖRKEMLİ YAPI OLAN ATATÜRK KÖŞKÜ ZİYARETİMİZİN ARDINDAN TARİHİ BİR KONAK OLAN MEMİŞOĞLU KONAĞINI GEZİYOR VE TRABZON BAKIRI ALMA İMKANI BULUYORUZ. SONRASINDA DÜNYACA ÜNLÜ SÜRMENE BIÇAĞIYLA İLGİLİ SÜRDÖVBİSA MAĞAZASINDA BİLGİ ALIP, BIÇAK ALIŞ VERİŞ İMKÂNIMIZ OLUYOR. ALIŞVERİŞ MOLAMIZ SONRASINDA ÇAYKARA'YA GELİYOR VE BURADAN UZUNGÖL’E ÇIKIYORUZ. DENİZ SEVİYESİNDEN 1090 M YÜKSEKLİKTE BULUNAN UZUNGÖL, DİK YAMAÇLARI VE MUHTEŞEM ORMAN ÖRTÜSÜ İLE ALPLERİN GÜZELLİĞİNİ GERİDE BIRAKMAKTADIR. VADİNİN ORTASINDA BULUNAN VE YAMAÇLARDAN DÜŞEN KAYALARIN HALDİZEN DERESİ’NİN ÖNÜNÜ KAPATMASIYLA OLUŞMUŞ GÖL, “UZUNGÖL” OLARAK BİLİNİR VE ÇEVREYE AYNI AD VERİLMİŞTİR. ÖZELLİKLE YAKININDAKİ “ŞERAH” KÖYÜNÜN YÖREYE UYGUN TARZDA YAPILMIŞ ESKİ AHŞAP EVLER, DOĞANIN GÜZELLİĞİNİ TAMAMLAR ÖZELLİKTEDİR. KARADENİZ’İN EN MEŞHUR GÖLÜ OLAN UZUNGÖL ÇEVRESİNDE YAPACAĞIMIZ GEZİMİZ SONRASINDA MİNİBÜSLERİMİZE BİNİP, UZUNGÖLÜ YUKARIDAN GÖREBİLECEĞİMİZ LUSTRA VE GARESTER(VE YA HALDİZEN) YAYLALARINA ÇIKIYORUZ. YAYLA GEZİMİZİN ARDINDAN OTELİMİZE YERLEŞMEK ÜZERE YOLA ÇIKIYORUZ. AKŞAM YEMEĞİMİZ OTELİMİZDE. YİYİP KONAKLIYORUZ.

4.GÜN: SABAH KAHVALTIMIZI OTEL DE ALIP RİZE YE DOĞRU YOLA ÇIKIYORUZ RİZE BEZİ - AYDER YAYLASI - KALEGON - GELİNTÜLÜ ŞELALESİ - FIRTINA VADİSİ - ZİLKALE – TİMİSVAT KURULAR RİZE BEZİ DOKUMA TEZGÂHLARINDA YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR KÜLTÜR OLAN RİZE BEZİYLE İLGİLİ BİLGİ ALIYOR VE ALIŞVERİŞ İMKÂNIMIZ OLUYOR. ÜLKEMİZİN EN ÇOK YAĞIŞ ALAN VE DİZİLERE DE KONU OLAN FIRTINA VADİSİ’NE HAREKET EDİYORUZ. ÇAY BAHÇELERİYLE KAPLI VADİDE İLERLERKEN ÇAY BİTKİSİNİ UZAKTAN GÖSTERMEKLE YETİNMEYİP ÇAY MAKASIMIZI ALIYOR VE BİRAZ ÇAY TOPLUYORUZ. BU YÖRESELLİĞİ YAŞADIKTAN SONRA VADİ BOYUNCA DEVAM EDİP ÇAMLIHEMŞİN’E VARIYORUZ.

(Ekstra Geziler) (1.SEÇENEK) ZİLKALE VE PALOVİT GEZİSİ (ESKTRA 50 TL): ÇAMLIHEMŞİN’DE BİZLERİ BEKLEYEN MİNİBÜSLERİMİZE BİNİP ÇAT VADİSİ BOYUNCA DEVAM EDİYOR VE ŞENYUVA (ÇİNÇİVA) TAŞ KÖPRÜDE FOTOĞRAF MOLASI VERİYORUZ. ÇİNÇİVA KÖYÜNÜN HARİKA MANZARINDA FOTOĞRRAFLARIMIZI ÇEKERKEN REHBERLERİMİZ KARADENİZ DAĞ MİMARİSİ İLE İLGİLİ BİLGİLERİYLE YAŞAM ŞARTLARINI DAHA İYİ HİSSEDEBİLMENİZİ SAĞLAYACAKTIR. FOTOĞRAF MOLAMIZIN ARDINDAN ZİL KALE’YE ULAŞIYORUZ. TİCARET GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUMDA BULUNAN DENİZ SEVİYESİNDEN 750 ÇAT DERESİNDEN İSE 100 MT YUKARIYA KURULMUŞ BU KARTAL YUVASI’NI ANDIRAN KALEYİ GEZERKEN KAÇKARLARIN EŞSSİZ GÜZELLİĞİ VE BOL OKSİJEN İÇERİSİNDE BÜYÜLÜ BİR DÜNYAYI YAŞAMIŞ OLACAKSINIZ. ZİLKALE GEZİSİNİ YAPTIKTAN SONRA, BÖLGENİN EŞSİZ MANZARALARINDAN BİRİSİ OLAN PALOVİT ŞELALESİNE ULAŞIYORUZ, BU UNUTUMAZ ANLARIN ARDINDAN PROGRAMIMIZI TAMAMLAYARAK OTOBÜSLERİMİZE GERİ DÖNÜYORUZ.

(2.SEÇENEK) FIRTINA DERESİNDE RAFTİNG( EKSTRA 55TL ): RAFTİNG AKTİVİTEMİZ ÖNCELİKLE RAFTİNG EĞİTMENLERİ TARAFINDAN VERİLEN KÜREK TUTUŞU-KOMUT BİLGİLERİ VE GÜVENLİK KONUSUNDAKİ EĞİTİMLE BAŞLAR. 4 - 7KM’LİK (SUYUN DURUMUNA GÖRE) PARKURUMUZ BOYUNCA FIRTINA DERESİNİN COŞKUN DALGALARINDA BENZERSİZ RAFTİNG HEYECANINI YAŞAYACAKSINIZ. PARKURUMUZ FIRTINA DERESİNDE YÜZME MOLALARI VE KÜREK OYUNLARI İLE DOLUDOLU GEÇECEK VE UNUTAMAYACAĞINIZ BİR ETKİNLİK OLARAK HAFIZALARINIZDAKİ YERİNİ ALACAKTIR.

ORGANİZASYONLARIMIZIN ARDINDAN YÖRESEL TATLARDAN OLUŞAN ÖĞLE YEMEĞİMİZİ ALMAK İÇİN FIRTINA VADİSİ KENARINDA BULUNAN RESTORANIMIZA GELİYORUZ. YEMEĞİMİZİN ARDINDAN BALI, OKSİJENİ VE KAPLICASIYLA ÜNLÜ OLAN AYDER YAYLASI’NA ÇIKIYORUZ. 1250 MT. YÜKSEKLİKTEKİ BÖLGENİN EN MEŞHUR YAYLASINA ÇIKARKEN, HALA DERESİ BOYUNCA ARAARA GÖRECEĞİMİZ TAŞ KÖPRÜLERDEN BİRİNDE VERECEĞİMİZ FOTOĞRAF MOLASI SONRASINDA ‘YAYLALARIN SULTANI’ AYDER YAYLASINA ULAŞIYOR VE BURADA KALEGON, GELİN TÜLÜ ŞELALESİ, GİBİ PANORAMİK NOKTALARDA FOTOĞRAF MOLASI VERİYORUZ. GEZİLERİMİZİN ARDINDAN OTELİMİZE YERLEŞİYORUZ.

5.GÜN: SARP SINIR KAPISI - BATUM - GONİO KALESİ - MEDEA HEYKELİ – BATUM PİAZZA MEYDANI - POSEİDON ANITI – TİYATRO BİNASI – ÇAY FABRİKASI
OTELİMİZDE ALINAN SABAH KAHVALTISI SONRASINDA BATUM’A HAREKET EDİYORUZ. SARP SINIR KAPISINDA GİRİŞ İŞLEMLERİMİZİ TAMAMLADIKTAN SONRA GÜRCİSTAN/ ACARA BÖLGESİNE GEÇİYORUZ. GONİO- APSAROS KALESİ’Nİ PANORAMİK OLARAK GÖRÜYORUZ. BATUM ŞEHİR MERKEZİNE DOĞRU DEVAM EDERKEN BAYBURT’TAN DOĞUP BATUM SINIRLARINA KADAR KENDİNE KESKİN ÇİZGİLER OLUŞTURAN ÇORUH NEHRİ'Nİ VE ÜZERİNDEKİ ESKİ GONİO KÖPRÜSÜ'NÜ GÖRECEĞİZ. ARDINDAN; TARİHİ ORTA CAMİİ, TİYATRO BİNASINI, MEDEA HEYKELİ'Nİ, BATUM LİMANI’NI VE YENİ OLUŞTURULAN YÜZÜYLE AVRUPA MEYDANINI GÖRECEĞİZ. BATUM BULVARI'NDA GEZİNTİ YAPTIKTAN SONRA ALIŞVERİŞ İÇİN SERBEST ZAMAN VERECEĞİZ. SERBEST ZAMAN SONRASINDA SARP SINIR KAPISINDA ÇIKIŞ İŞLEMLERİMİZİ TAMAMLADIKTAN SONRA ÇAYIN DALINDAN KOPARTILIP SOFRAMIZA KADAR GELİŞ AŞAMALARINI GÖRMEK İÇİN ÇAY FABRİKASI GEZİMİZİ YAPIYORUZ. GEZİ SONRASI DİLEYEN KONUKLARIMIZ İÇİN ALIŞVERİŞ İMKÂNI. ŞÖLEN ÇAY FABRİKASINDAKİ GEZİ VE ALIŞVERİŞİMİZİN SONRASINDA OTELE YERLEŞME VE AKŞAM YEMEĞİ OTELİMİZDE. TRABZONDA ANLAŞMALI OTELİMİZDE KONAKLIYORUZ NOT: TÜRKİYE İLE GÜRCİSTAN DEVLETLERİ ARASINDA YAPILAN ANLAŞMA GEREĞİ TC VATANDAŞLARI BATUM’ A ÜZERİNDE TC KİMLİK NUMARASI BULUNAN NÜFUS CÜZDANI İLE GEÇİŞ YAPABİLMEKTEDİR. BUNUN DIŞINDAKİ KİMLİK KARTLARI İLE (EHLİYET VS.) GEÇİŞ YAPILAMAMAKTADIR. DÖNEMSEL OLARAK YAŞANAN OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA FARKLI BELGELER DE TALEP EDİLEBİLMEKTEDİR. BU NEDENLE MİSAFİRLERİMİZİN ÇIKIŞ İÇİN GEREKLİ EVRAKLARIN NELER OLDUĞUNU TURA KATILMADAN ÖNCE ÖĞRENMELERİ VE HAZIRLIKLI OLMALARI ÖNERİLİR. GEREKEN EVRAKLARIN NELER OLDUĞUNU ÖĞRENMEK VE YANLARINDA BULUNDURMAK KATILIMCILARIN SORUMLULUĞUNDADIR. BU NEDENLE ÇIKIŞA İZİN VERİLMEMESİ DURUMUNDA ACARLAR TURİZM İN HERHANGİ BİR SORUMLULUĞU BULUNMAMAKTADIR. ANNE -BABASI VEYA HERHANGİ BİRİ YANINDA OLMADIĞI TAKDİRDE 18 YAŞ ALTI MİSAFİRLERİMİZİN BATUM’ A GEÇİŞLERİ İÇİN EBEVEYNLERİNDEN NOTER DEN ONAYLI MUVAFAKATNAME ALMALARI GEREKMEKTEDİR. OLAĞANÜSTÜ HAL UYGULAMALARININ DEVAM ETMESİ HALİNDE TÜM KAMU ÇALIŞANLARI ÇALIŞTIKLARI KURUMLARDAKİ İDARİ YÖNETİMDEN, YURT DIŞINA ÇIKIŞ ENGELİ OLMADIĞINA DAİR ''ISLAK İMZALI-MÜHÜRLÜ '' İZİN YAZISI İLE YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPABİLMEKTEDİRLER. BUNUN YANI SIRA AİLE BİREYLERİNDEN SİGORTASI, 657'E TABİ OLAN YAKINI ÜZERİNDEN DEVAM EDEN, EŞ, ÇOCUK, ANNE, BABA DA BU İZNE TABİİ OLDUĞUNDAN AYNI İZİN YAZISININ BU KİŞİLERİN DE YANINDA BULUNMASI GEREKMEKTEDİR. AKSİ HALDE YURT DIŞINA ÇIKIŞ GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ. YUKARIDA BELİRTİLEN İZİNLER KATILIMCILARIN SORUMLULUĞUNDADIR. EVRAK EKSİKLİĞİ, ESKİMİŞ\YIPRANMIŞ NÜFUS CÜZDANLARI, NÜFUS CÜZDANLARINDAKİ FOTOĞRAF İLE KİŞİNİN BENZEŞMEMESİ YA DA GÖREVLİLER TARAFINDAN HERHANGİ BİR NEDENLE ÇIKIŞLARINA İZİN VERİLMEMESİNDEN KAYNAKLANAN MAĞDURİYETLERDEN ACARLAR TURİZM SORUMLU DEĞİLDİR.

‘’SARP SINIR KAPISINDA YAŞANABİLECEK AŞIRI YOĞUNLUK, SİSTEM ARIZASI YAHUT OLAĞANÜSTÜ HALDEN KAYNAKLI SAİR NEDENLERLE GEÇİŞ İÇİN 3 SAATİ AŞAN BEKLEME SÜRELERİ SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA, TUR OPERATÖRÜ BATUM'A GİDİŞTEN VAZGEÇEREK ALTERNATİF OLARAK BATUM YERİNE MENÇUNA ŞELALESİ, ÇİFTE KÖPRÜLER TURU GERÇEKLEŞTİRİR. BU DURUMDA İNİSİYATİF TAMAMEN TUR OPERATÖRÜNDE OLUP, KATILIMCILAR BU DURUMU KABUL EDEREK TURA KATILMIŞLARDIR. ‘’

NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’ a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. Anne Babası veya herhangi bir tanesi yanında olmadığı takdirde 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM’ a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir.Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve 2010 yılından önce alınmış ise yenilenmelidir” Batum gezisi için Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde TC Kimlikleri ile geçişler sağlanmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçişler yapılamaz. Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve 2010 yılından önce alınmış ise yenilenmelidir. Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum'a geçişleri için Noterden onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir. Bebek ve çocuk misafirlerimizin kimliklerinde fotoğraf olması, Gürcistan hükümeti tarafından zorunlu kılınmıştır.

DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.

6.GÜN: ALTINDERE MİLLİ PARKI – SÜMELA MANASTIRI – AYASOFYA CAMİİ – KAZAZİYE SANATI
SABAH OTELİMİZDE ALDIĞIMIZ KAHVALTININ ARDINDAN TRABZON’UN MAÇKA İLÇESİNDEN GEÇEREK KORUMA ALTINDA OLAN ALTINDERE MİLLİ PARKINA ULAŞIYORUZ. COŞAN DERE BOYUNCA DOĞANIN GÖRKEMLİ GÜZELLİKLERİNİ SEYREDEREK YAPACAĞIMIZ BU YOLCULUK SÜMELA MANASTIRININ GÖRÜNMESİYLE TAÇLANACAK. . KARADAĞ’IN EN SARP YERİNDE KURULMUŞ OLAN MANASTIRIN MANZARASI SİZLERİ BÜYÜLEYECEK. MERYEM ANA KİLİSESİ, NÖBETÇİ ODALARI, MİSAFİRHANE, AYAZMA, SU KEMERLERİ, KAYA FRESKLERİNİ REHBERİMİZİN ANLATIMIYLA ÖĞRENDİKTEN SONRA ALTINDERE VADİSİ’NE GERİYE DÖNÜYORUZ ( RESTORASYON ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI SÜMELA MANASTIRI İÇERİSİNE GİRİLEMESE DAHİ SÜMELA MANASTIRININ GÖRÜLEBİLDİĞİ O MEŞHUR NOKTADAN FOTOĞRAFLARINI ÇEKEBİLMEK AMACIYLA ALTINDERE MİLLİ PARKINA GİRİLECEKTİR). SÜMELA MANASTIRI GEZİMİZİ TAKİBEN İLK DURAĞIMIZ TRABZON AYASOFYASI OLUYOR. KOMNENOS KRALLIĞI DÖNEMİNDE İSTANBUL’DAKİ AYASOFYA’YA İTHAFEN YAPILAN BU MİMARİ HARİKASI YAPIYI VE FRESKLERİNİ TANIDIKTAN SONRA BÖLGENİN EN BÜYÜK GÜMÜŞ ATÖLYESİNE GİDİYORUZ. BURADA GÜMÜŞ, TELKARİ, TRABZON HASIR BİLEZİĞİ VE ÜLKEMİZDE SADECE TRABZON’DA ÜÇ AİLE TARAFINDAN YAPILAN, KAZAZ TÜRKLERİ TARAFINDAN BÖLGEYE KAZANDIRILAN EN DEĞERLİ SANAT OLARAK NİTELENDİRİLEN VE BAYANLAR İÇİN HAYRANLIK UYANDIRAN İŞÇİLİĞİYLE KAZAZİYE SANATININ İNCELİKLERİNİ ÖĞRENİYORUZ. ALIŞVERİŞ MOLAMIZIN ARDINDAN FATİH SULTAN MEHMET’İN EŞİ GÜLBAHAR HATUN CAMİİ VE ZAĞNOS DERESİ YANINDAN TRABZON KALESİNİ DE PANORAMİK OLARAK GÖREREK SONRA YÖRESEL PESTİL VE KÖMESİNDEN ALIP GİRESUN ŞEHİR MERKEZİNE GEÇİYORUZ. BURADA VERECEĞİMİZ SERBEST ZAMANIN ARDINDAN GECE YOLCULUĞU İLE ORDU, SAMSUN, MERZİFON, BOLU, GEREDE, İZMİT ÜZERİNDEN SABAH SAATLERİNDE İSTANBUL’A DÖNÜYORUZ

MÜZEKART BİLGİSİ::MÜZE KART TUR FİYATINA DAHİL DEĞİLDİR. TUR ÜCRETİMİZE MÜZE ÖREN YERİ ÜCRETLERİ DAHİLDİR.(ÖZEL İDARE VE BELEDİYE İŞLETMELERİ VB.) KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AİT YERLERDE MÜZEKART GEÇERLİ OLUP REZERVASYONA EKLENEBİLİR. MÜZE KART ALMAYAN MİSAFİRLER İLGİLİ MÜZELERE ÜCRET ÖDEYİP BİLET ALARAK GİRERLER.

MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ:(KİMLİK İBRAZ ETMEK KAYDIYLA) 16 YAŞ ALTI ÖĞRENCİ, 65 YAŞ ÜSTÜ, GAZİ VE GAZİ EŞİ, SARI BASIN KARTI OLANLARA MÜZE KART GEREKLİ DEĞİLDİR.


ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER
OTELLERDE 4 GECE Y.P KONAKLAMA BATUM KONAKLAMA GERÇEKLEŞTİĞİ TAKDİRDE OTELDE ODA KAHVALTI OLACAKTIR. BATUM AKŞAM YEMEĞİ EKSTRADIR)
MERCEDES TRAVEGO YA DA MAN FORTUNA
LÜKS OTOBÜSLER İLE ULAŞIM (KİŞİ SAYISINA GÖRE ARAÇ DETAYLARI AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR.)
ÇEVRE GEZİLERİ
REHBERLİK HİZMETLERİ
BATUM TURU
ACARLAR TURİZM OTOBÜS İÇİ İKRAMLARI
ACARLAR TURİZM GÜVENCESİ
EK HİZMET BEDELLERİ (MÜZE-ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ)(ÖZEL İDARE VE BELEDİYE İŞLETMELERİ VB.)
OTELLERDE AÇIK BÜFE 4 SABAH KAHVALTISI
OTELLERDE AÇIK BÜFE VEYA SET MENÜ 4 AKŞAM YEMEĞİ
1618 NOLU TURİZM KANUNUNA GÖRE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI


ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER
TÜM ÖĞLE YEMEKLERİ
TÜM YEMEKLERDE ALINAN İÇECEKLER
YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI (16 TL)
EKSTRA BELİRTİLEN TÜM ORGANİZASYONLAR
TÜM ÖZEL HARCAMALAR
MÜZE KART (KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AİT YERLERDE MÜZEKART GEÇERLİ OLUP REZERVASYONA EKLENEBİLİR. MÜZE KART ALMAYAN MİSAFİRLER İLGİLİ MÜZELERE ÜCRET ÖDEYİP BİLET ALARAK GİRERLER.)
PROGRAM ZAMANLAMASINDA HAVA, YOL, VB... NEDENLERLE REHBER GEREKLİ GÖRDÜĞÜ TAKTİRDE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR.

GEREKENLER:
UYGUN YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI ( RAHAT EDEBİLECEĞİNİZ )
DUDAK KORUYUCU
ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMİNE UYABİLECEK ÜSTLÜK(HIRKA, YELEK...)

ÖNEMLİ:TURUMUZ 5 GECE 6 GÜNDÜR. OTEL KONAKLAMASI 4 GECE 5 GÜNDÜR. REZERVASYON ESNASINDA KESİNLİKLE KOLTUK NUMARASI SÖZÜ VE GARANTİSİ VERİLEMEZ. TURLARIMIZDA HER GÜN İKİ SIRA ATLAYACAK ŞEKİLDE YER DEĞİŞİMİ OLMAKTADIR. REHBER GEREKLİ GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE, TÜM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRMEK KAYDI İLE ZAMANLAMA VE PROGRAM AKIŞI KONUSUNDA DEĞİŞİKLİK YAPMA HAKKINA SAHİPTİR. PROGRAMDA BELİRTİLEN OTELLER STANDARTLARI VE MEVKİLERİ BAKIMINDAN AYNI OLMAK KAYDI İLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR. TURUMUZDA REHBERLİK, ULAŞIM, KONAKLAMA VE ÇEVRE GEZİLERİ PAKET PROGRAMDIR. AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ. YETERLİ ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADIĞI TAKDİRDE TUR İPTAL OLUR. BÖYLE BİR DURUMDA ACARLAR TURİZM MİSAFİRLERİNE 1(BİR) GÜN ÖNCESİNDEN BİZZAT HABER VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. 0–6 YAŞ ÇOCUK İNDİRİMİ İKİ YETİŞKİN YANINDA UYGULANIR. TEK BİR ÇOCUK İÇİN KULLANILIR. EN SON SİRKÜ BİR ÖNCEKİNİ GEÇERSİZ KILAR.

UYARILAR:
NÜFUS CÜZDANLARI YIPRANMAMIŞ OLMALI VE 2012 YILINDAN ÖNCE ALINMIŞ İSE YENİLENMELİDİR” BATUM GEZİSİ İÇİN TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANAN PASAPORT MUAFİYETİ SAYESİNDE TC KİMLİKLERİ İLE GEÇİŞLER SAĞLANMAKTADIR. EHLİYET VE DİĞER KİMLİK KARTLARI İLE GEÇİŞLER YAPILAMAZ. NÜFUS CÜZDANLARI YIPRANMAMIŞ OLMALI VE 2010 YILINDAN ÖNCE ALINMIŞ İSE YENİLENMELİDİR. ANNE VE BABA İLE BİRLİKTE SEYAHAT ETMEYECEK OLAN 18 YAŞ ALTI MİSAFİRLERİMİZİN BATUM'A GEÇİŞLERİ İÇİN NOTERDEN ONAYLI MUVAFAKATNAME ALMALARI GEREKMEKTEDİR. BEBEK VE ÇOCUK MİSAFİRLERİMİZİN KİMLİKLERİNDE FOTOĞRAF OLMASI, GÜRCİSTAN HÜKÜMETİ TARAFINDAN ZORUNLU KILINMIŞTIR.
• BATUM SINIR GEÇİŞİNDE DÖNEMSEL YOĞUNLUKLARDAN DOLAYI GEÇİŞ İŞLEMLERİNDE GECİKME YAŞANABİLİR, BU KONUDA REHBERİNİZ GEREKEN UYARILARDA BULUNACAKTIR.
• KİMLİKLERDEKİ DEFORMASYONA BAĞLI GÜRCİSTAN SINIR GEÇİŞİNDE YAŞANACAK PROBLEMLERDEN ACARLAR TURİZM SORUMLU DEĞİLDİR. GÜRCİSTAN 6 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIN KİMLİKLERİNDE FOTOĞRAF TALEP ETMEKTEDİR.
• YURT DIŞINDAN TÜRKİYE'YE PASAPORTLA GİRİŞ YAPMIŞ OLAN YABANCI MİSAFİRLERİN GÜRCİSTAN’A GİDİP TÜRKİYE'YE DÖNEBİLMESİ İÇİN TÜRKİYE'YE ÇOKLU(MULTİPLE) VİZE GİRİŞİ ALMIŞ OLMALARI GEREKİR. AYRICA GÜRCİSTAN'IN PASAPORTLARIN YA DA KİMLİKLERİN AİT OLDUĞU ÜLKELERLE OLAN VİZE PROTOKOLÜNE GÖRE VİZELİ/VİZESİZ GEÇİŞ SAĞLANACAKTIR. KKTC VATANDAŞLARININ TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPARKEN TC KİMLİKLERİNİ KULLANARAK GİRMELERİ DOĞRULTUSUNDA GÜRCİSTAN’A TC KİMLİKLERİYLE GİREBİLECEKLERDİR. AVRUPA BİRLİĞİ PASAPORTUYLA TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPAN KKTC VATANDAŞLARI DA TÜRKİYE'YE DÖNEBİLMEK İÇİN ÇOKLU(MULTİPLE) VİZE ALMIŞ OLMALARI GEREKİR.
• KALINACAK YAYLA OTELLERİ BUNGALOV VE STANDART YAYLA OTELİ YAPISINA SAHİP OLUP BUNGALOV VEYA OTEL BÖLÜMÜNDEKİ KONAKLAMALAR OTEL TARAFINDAN BELİRLENİR. OTELLERDE YÖRESEL YEMEK OLMA ZORUNLULUĞU YOKTUR.
• TUR ESNASINDA PROGRAM YOĞUNLUĞUNDAN DOLAYI BANKAMATİK, DÖVİZ BÜROSU VS. BULMAK HER ZAMAN MÜMKÜN OLMADIĞINDAN DOLAYI HAZIRLIKLI OLUNMASINDA YARAR VARDIR.
• YURTDIŞINDAN TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPARKEN EŞYA(ALKOL-SİGARA VB.) GETİREBİLMEK İÇİN EN AZ 3 GÜN KONAKLAMA ZORUNLULUĞU VARDIR.
• GERÇEKLEŞTİRİLECEK PROGRAMLAR İÇERİSİNDE GÜN İÇİNDE UZUN YOLLAR KAT EDİLEBİLİR GEREKLİ BİLGİLENDİRME REHBERİNİZ TARAFINDAN YAPACAKTIR.
• ÖĞLE YEMEKLERİNDE YÖREYE ÖZGÜ EKONOMİK MENÜLER OLUŞTURULMUŞTUR.
• ÖĞLE VE AKŞAM YEMEKLERİNDE BÖLGE YOĞUNLUĞUNA BAĞLI OLARAK GRUPLARA AYRILAN MASALAR KULLANILIR.


ÖNEMLİ NOTLAR: Turumuz 5 gece 6 gündür. Otel konaklaması 4 gece 5 gündür. Rezervasyon esnasında kesinlikle Koltuk Numarası sözü ve garantisi verilemez. Turlarımızda her gün iki sıra atlayacak şekilde yer değişimi olmaktadır. Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Programda belirtilen oteller standartları ve mevkileri bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirilebilir. Turumuzda ACARLAR TURİZM –HERCAİ TURİZM rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde tur iptal olur. Böyle bir durumda AcarlarTur misafirlerine 1(bir) gün öncesinden bizzat haber vermekle yükümlüdür. 0–6 yaş çocuk indirimi iki yetişkin yanında uygulanır. Tek bir çocuk için kullanılır. En son sirkü bir öncekini geçersiz kılar.

ÖNEMLİ NOTLAR: PAKET FİYATLARIMIZ OTEL, ULAŞIM VE ÇEVRE GEZİLERİNİ KAPSAMAKTADIR.
MOLA YERLERİ:
DÜZCE TURSAN TESİSLERİ – ÇORUM MAVİ OCAK TESİSLERİ – OSMANCIK AKIŞKAN TESİSLERİ - TERME ULUSOY TESİSLERİ

MOLA YERLERİMİZ;
YOĞUNLUK, TADİLAT VB. GİBİ MÜCBİR SEBEPLERDEN ÖTÜRÜ MEVKİ VE HİZMET STANDARTLARI AÇISINDAN AYNI OLMAK KAYDIYLA DEĞİŞTİRİLEBİLİR.
PROGRAM ZAMANLAMASINDA(GÜN İÇERİSİNDE GEZİLECEK VİZİT NOKTALARININ SIRASINDA VE YA GÜNLER ARASINDA) HAVA DURUMU, YOL DURUMU VB. GİBİ NEDENLERLE REHBER GEREKLİ GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR.
MÜCBİR SEBEPLERDEN (HAVA, YOL, ZİYARET YERLERİNDEKİ YOĞUNLUK VB.) VE YA MİSAFİRLERİMİZİN REHBERİMİZİN VERDİĞİ ZAMANLAMALARA UYMAMALARI SEBEBİYLE TUR PROGRAMIMIZDA YAZDIĞI HALDE GEZİLEMEYEN YERLERDEN ACARLAR TURİZM KESİNLİKLE SORUMLU DEĞİLDİR.
KARADENİZ TURLARIMIZ BÖLGE YOĞUNLUKLARINA BAĞLI OLARAK MEVCUT PROGRAMIN İÇİNDE GÜN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILARAK AYNI PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİR.
TUR PROGRAMINDA YER ALAN GECE TURLARI GİBİ EKSTRA TURLAR KİŞİ SAYISI VE MEVCUT PERSONELİN ŞARTLARINA BAĞLI OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLİR. ' YOL ÜZERİNDE YAPILAN EKSTRA TURLAR TÜM YOLCULARIN KATILIMI OLMASA DAHİ GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. YOL ÜZERİ YAPILACAK OLAN EKSTRA TURLARDA; TURA KATILMAYACAK OLAN MİSAFİRLERİMİZ REHBERİMİZ TARAFINDAN ŞEHRE GİRMEDEN ÖNCE YER ALAN DİNLENME ALANLARINA VE YA ŞEHİR MERKEZLERİNE YÖNLENDİRİLECEKTİR. YOL ÜZERİNDE YAPILAN EKSTRA TURLARA KATILMAK İSTEMEYEN YOLCULAR, MOLA YERİNDE BEKLEMEYİ KABUL EDEREK TURA KATILMIŞLARDIR. '
EK HİZMET BEDELLERİ PAKET(ULAŞIM VE KONAKLAMA) FİYATIN ÜSTÜNE EKLENEREK TOTAL BİR PAKET HALİNDE TAKSİTLENDİRİLEBİLİR. İNDİRİMLİ STATÜSÜNDE OLAN MİSAFİRLERİMİZ BU BEDELİ İNDİRİMLİ ÖDERLER.
REZERVASYON ESNASINDA KESİNLİKLE KOLTUK NUMARASI SÖZÜ VE GARANTİSİ VERİLEMEZ. REZERVASYONA GİRİLEN ULAŞIM VE OTEL NOTLARININ GARANTİSİ YOKTUR.
TUR PAKETLERİNDE UYGULANAN ÇOCUK İNDİRİMLERİ İKİ YETİŞKİN YANINDA TEK BİR ÇOCUK İÇİN KULLANILIR.0-6 YAŞ ÇOCUKLARDA OTEL KONAKLAMASINDA YATAK VERİLMEYEBİLİR.
UZUN TURLARIMIZDA HER GÜN SIRA ATLAYACAK ŞEKİLDE YER DEĞİŞİMİ (ROTASYON) OLMAKTADIR. KISA TURLARIMIZDA ROTASYON UYGULANMAZ. ARAÇLARDA BULUNAN 3 VE 4 NUMARALI KOLTUK REHBER VE YARDIMCISINA AİTTİR.
TURUMUZ; REHBERLİK, ULAŞIM, KONAKLAMA VE ÇEVRE GEZİLERİ İLE BİR PAKET OLUP AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ.
KULLANILMAYAN ULAŞIM, KONAKLAMA, ÇEVRE GEZİLERİ VB.HAKLAR GERİ İADE EDİLMEZ.
ASKERİ KATILIMCI SAYISI 25 KİŞİDİR.
EN SON YAYIMLANAN SİRKÜ BİR ÖNCEKİ SİRKÜYÜ GEÇERSİZ KILAR. (11.05.2015)
18 YAŞ ALTI REŞİT SAYILMAYAN ÇOCUKLARIN ANNE VEYA BABALARINDAN BİRİ VEYA İKİSİ İLE BERABER TURA KATILMADIĞI DURUMLARDA, TURA KATILIM İÇİN GEREKLİ OLAN MUVAFFAKATNAMELERİN SEYAHAT SIRASINDA KİŞİLERİN YANINDA BULUNDURULMASI ZORUNLUDUR. '
KİŞİLERİN TURA KATILIMLARINDAKİ SAĞLIK SORUNLARI, HAMİLELİK DURUMU, SÜREKLİ KULLANIMDA BULUNDUKLARI İLAÇLAR İLE İLGİLİ RAPORLARI YANLARINDA BULUNDURMALARI GEREKMEKTEDİR.

TURUMUZUN OTELLERİ: AŞAĞIDA BELİRTİLEN TESİS İSİMLERİ TURUMUZUN KONAKLAMA ÖNCELİĞİNİN BULUNDUĞU TESİSLERDİR. MÜSAİTLİKLER DOĞRULTUSUNDA OTEL İSİMLERİ TURUN KALKIŞINDAN 48 SAAT ÖNCESİNDE TALEP EDİLMESİ DURUMUNDA BİLDİRİLECEKTİR. YOĞUNLUK VE MÜCBİR SEBEPLER NEDENİYLE STANDART BAKIMINDAN AYNI OLMAK KAYDIYLA OTELLER DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR. BÖYLE BİR DURUMDA MİSAFİRLERİMİZ ACARLAR TURİZM TEMSİLCİSİ TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLİR.

RAFTİNG
FIRTINA DERESİNDE YAPILAN RAFTİNG, 3+ ZORLUK DERECESİNE SAHİPTİR. 7DEN–70E HERKESİN RAHATLIKLA KATILACAĞI BİR PARKURDUR.7 KM UZUNLUKTAKİ PARKURDA, 15 İN ÜZERİNDE RAPİD BULUNMAKTA VE KATILIMCILARI MUHTEŞEM MANZARALARLA BÜYÜLEMEKTEDİR. 6 KİŞİLİK BOTLAR İLE HER BOTTA BİR ADET PROFESYONEL RAFTİNG REHBERİ MEVCUTTUR. BOTLARDA CAN YELEĞİ, KASK, DİZLİK VE ÖZEL SİGORTA MEVCUTTUR ÖDEN. ( RAFTİNG, İSTEĞE BAĞLI BİR SPOR OLDUĞUNDAN PAKET FİYATI İÇİNE KATILMAMIŞ, SİZ SAYIN MİSAFİRLERİMİZE SEÇENEK HAKKI VERİLMİŞTİR. RAFTİNG ÜCRETİ 55,00 TL’DİR VE İLGİLİ MÜESSESEYE ÖDENİR.)

ZİLKALE VE PALOVİT ŞELALESİ EKSTRA GEZİSİ
KULLANILACAK MİNİBÜSLER 14-16 KİŞİLİK BÖLGE KOOPERATİFLERİNDEN KİRALANAN 2006 MODEL VE ÜSTÜ ARAÇLARDIR. GEZİ İÇERİSİNDE FOTOĞRAF MOLALARI VE ÇAY MOLASI MEVCUTTUR. ( ZİLKALE VE PALOVİT ŞELALESİ, İSTEĞE BAĞLI BİR GEZİ OLDUĞUNDAN PAKET FİYATI İÇİNE KATILMAMIŞ, SİZ SAYIN MİSAFİRLERİMİZE SEÇENEK HAKKI VERİLMİŞTİR. GEZİ ÜCRETİ 50,00 TL’DİR VE ARAÇ İÇİNDE REHBERE ÖDENİR.)


TURLARIMIZDA KULLANILAN ARAÇ TİPLERİ KİŞİ SAYILARINA GÖRE AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE SINIFLANDIRILIR. HER TURUMUZDA BULUNAN KİŞİ SAYISINA GÖRE AŞAĞIDA BULUNAN ARAÇ TİPLERİ TAYİN EDİLİR.


OTOBÜSLER: (25 - 46 Kişi Sayılarında Kullanılır)
MERCEDES TRAVEGO/TOURİSMO 46+1+1 KOLTUKLANDIRMA, ABS, ASR, KLİMA, 2ADET MONİTÖR, 2 ADET BUZDOLABI, SU ISITICILI MUTFAK ÜNİTESİ, OKUMA LAMBALARI, REHBER ANONSU İÇİN SES SİSTEMİ, CD VE DVD OYNATICI (CEP TELEFONU KULLANILMAZ)
MITSUBISHI SAFİR 46+1+1 KOLTUKLANDIRMA, ABS, ASR, KLİMA, 2ADET MONİTÖR, 2 ADET BUZDOLABI, SU ISITICILI MUTFAK ÜNİTESİ, OKUMA LAMBALARI, REHBER ANONSU İÇİN SES SİSTEMİ, CD VE DVD OYNATICI (CEP TELEFONU KULLANILABİLİR)


MIDIBUSLER: (17 - 24 KİŞİ SAYILARINDA KULLANILIR)
SUZU TURKUAZ 31+1 KOLTUKLANDIRMA, YATAR OTOBÜS KOLTUKLU, ABS, ASR, KLİMA, 1ADET MONİTÖR, 1 ADET BUZDOLABI, SU ISITICILI MUTFAK ÜNİTESİ, OKUMA LAMBALARI, REHBER ANONSU İÇİN SES SİSTEMİ, CD VE DVD OYNATICI

MINIBUSLER: ( 16’YA KADAR KİŞİ SAYILARINDA KULLANILIR)
VW VOLT 12+1 KOLTUKLANDIRMA, ÖZEL TASARLANMIŞ YATAR OTOBÜS DERİ KOLTUKLU, ABS, ASR, KLİMA, 1 ADET BUZDOLABI, OKUMA LAMBALARI, REHBER ANONSU İÇİN SES SİSTEMİ, CD VE DVD OYNATICI
VW VOLT EL 16+1 KOLTUKLANDIRMA, ÖZEL TASARLANMIŞ YATAR OTOBÜS DERİ KOLTUKLU, ABS, ASR, KLİMA, 1 ADET BUZDOLABI, OKUMA LAMBALARI, REHBER ANONSU İÇİN SES SİSTEMİ, CD VE DVD OYNATICI
MERCEDES SPRINTER 12+1 KOLTUKLANDIRMA, ÖZEL TASARLANMIŞ YATAR OTOBÜS DERİ KOLTUKLU, ABS, ASR, KLİMA, 1 ADET BUZDOLABI, OKUMA LAMBALARI, REHBER ANONSU İÇİN SES SİSTEMİ, CD VE DVD OYNATICI
MERCEDES SPRINTER EL 16+1 KOLTUKLANDIRMA, ÖZEL TASARLANMIŞ YATAR OTOBÜS DERİ KOLTUKLU, ABS, ASR, KLİMA, 1 ADET BUZDOLABI, OKUMA LAMBALARI, REHBER ANONSU İÇİN SES SİSTEMİ, CD VE DVD OYNATICI